Jestem copywriterką i transkrybentką, a od sierpnia 2020 mam dodatkowe zajęcie, czyli dlaczego dołączyłam do MLM…

Skoro trafiliście na moją stronę internetową, to zapewne wiecie, że na co dzień pracuję z tekstem. Jeśli jednak nie mieliście jeszcze okazji przeczytać zakładki „O mnie”, pozwólcie, że na początku napiszę Wam kilka słów o sobie.

Mam na imię Agnieszka i na co dzień zajmuję się copywritingiem i transkrypcją nagrań. Mam własną działalność, pracuję we własnym domu, na własnych warunkach i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa. Prywatnie od ponad 10 lat jestem żoną jednego męża, mamą dziewięcioletniej córeczki, współwłaścicielką dwóch psów i dwóch szczurków:) W wolnym czasie uwielbiam gotować, czytać książki, słuchać muzyki, ćwiczyć i chodzić na długie spacery. Interesuję się modą i kosmetykami.

Pracuję z domu, z natury jestem introwertyczką i taka praca jak najbardziej mi odpowiada. Jednak, jak zresztą ze wszystkim, co za dużo to niezdrowo. W mojej pracy poza codziennym kontaktem mailowym i telefonicznym (rzadziej) nie mam zbyt dużego kontaktu z ludźmi. W marcu 2020, kiedy przez Covid mój mąż także zaczął pracować z domu, a córka uczyć się zdalnie, poczułam się jeszcze bardziej tym wszystkim zmęczona. Zaczęło brakować mi innych ludzi. Kocham swoją pracę, mam satysfakcjonujące zarobki, jednak to nie wszystko. Prowadząc jednoosobową działalność, nie dostanę awansu i premii. Pochwały od Klientów się zdarzają, ale…

Musiałam coś zmienić.

Moje początki w MLM

W sierpniu 2020, akurat w momencie, kiedy najbardziej tego potrzebowałam, odezwała się do mnie koleżanka ze studiów (Klaudia Posioł serdecznie Cię pozdrawiam😊) z propozycją współpracy. Klaudia przedstawiła mi możliwość pracy i rozwoju w Next Level, zespole, który jest partnerem biznesowym Oriflame. Nie wiem czemu, ja, i jak się okazuje wiele innych osób także, kojarzy markę Oriflame tylko z katalogiem i sprzedażą. Być może dlatego, że większość z nas pamięta firmę ze swoich czasów szkolnych czy studenckich, kiedy rzeczywiście głównie tak to wyglądało, że prezentowało się katalog. Teraz też jak najbardziej można sprzedawać kosmetyki z katalogu, czy ze swojego własnego sklepu internetowego Oriflame, ale praca i rozwój własnego biznesu z firmą wygląda zupełnie inaczej.

Ale po kolei.

Firmy MLM

Jest wiele firm MLM. Na początek napiszę parę słów o samym marketingu sieciowym, a w dalszej części skupię się konkretnie na Oriflame, bo o tej firmie mam wystarczającą wiedzę i własne pozytywne doświadczenia. Wcześniej miałam kilka propozycji współpracy z innych firm MLM, ale zawsze coś mi w nich nie pasowało – albo trzeba było inwestować własne pieniądze (często wysokie kwoty w dolarach!), albo nie było podanych żadnych konkretów współpracy.

MLM – co to jest? Na czym polega marketing sieciowy?

MLM, czyli marketing sieciowy, wielopoziomowy (z ang. Multi Level Marketing) to budowanie swojego własnego zespołu. Zarabiasz nie tylko na sprzedaży, ale także otrzymujesz % od obrotu swojego zespołu. W skrócie praca w MLM wygląda następująco:

1. Rozpoczynasz współpracę z firmą MLM.

2. Poznajesz produkty/usługi firmy, zaczynasz z nich korzystać, sprzedajesz i polecasz innym osobom.

3. Zapraszasz kogoś do współpracy.

4. Każda zaproszona przez Ciebie osoba zaprasza kolejne osoby, a one kolejne i kolejne.

5. Otrzymujesz % od obrotu swojego zespołu, czyli od wszystkich osób, które Ty zaprosiłeś, oraz które zaprosiły zaproszone przez Ciebie osoby.

6. Twój zespół stale się powiększa i to coraz szybciej, awansujesz, a Twoje zarobki rosną i rosną.

Wow, czyli każdy może nawiązać współpracę z firmą MLM, zapraszać kolejne osoby, rozwijać się i zarabiać?

Teoretycznie tak to właśnie wygląda, ale w praktyce jest nieco trudniej. Nie każdy chce dołączyć do firmy działającej w oparciu o marketing sieciowy. Dlaczego? Przecież to prosta droga do sukcesu! Ludzie mają różne wymówki, ale nie o tym jest ten artykuł. Nie wszyscy też nadają się do tej pracy, a przynajmniej myślą, że się nie nadają i boją się spróbować czegoś nowego. Wiem coś o tym, bo sama na początku byłam pełna obaw, ale jestem wdzięczna, że dałam sobie szansę😊

Przeczytaj, co o marketingu sieciowym pisze Kamila Rowińska:

Możesz założyć firmę zajmującą się marketingiem sieciowym (trudniejsza opcja) lub dołączyć do już istniejącej struktury. (…) Ten model biznesowy ma wiele atutów, ponieważ pozwoli Ci uczyć się biznesu i sprzedaży przy minimalnej inwestycji i ryzyku finansowym. (…) Działalność tego rodzaju ma jeszcze jedną dużą zaletę: na początkowym etapie można ją połączyć z pracą zawodową, nauką lub własnym biznesem, co powoduje, że bez ponoszenia ryzyka rozejrzysz się po firmie i sprawdzisz, czy jest to zajęcie dla Ciebie.

Nie licz jednak na łatwe pieniądze; jak każda inna działalność, ta również wymaga zaangażowania, czasu i energii, aby zbudować stabilną sieć dystrybucji.

Swoją sieć budowałam przy współpracy z Oriflame Sweden. Był to wspaniały i ciekawy czas w mojej karierze. Przez 13 lat łączyłam tę działalność z innymi aktywnościami. Najpierw z uczęszczaniem do szkoły średniej, później ze studiami wieczorowymi, zakładaniem rodziny, urodzeniem i wychowaniem dziecka. Pracowałam niezwykle aktywnie, jakbym prowadziła swój „duży” biznes. Zbudowałam sieć dystrybucji w czasach, w których z ludźmi spotykało się osobiście, nie było Snapchata. A Facebook stawiał pierwsze kroki. Aktywność na tym polu zakończyłam w 2010 roku, gdy postanowiłam oddać się działalności trenerskiej i coachingowej, do dziś jednak uzyskuję satysfakcjonujące przychody pasywne z tytułu wcześniejszych działań.

Cytat pochodzi z książki Kamili Rowińskiej „Zasługujesz na sukces”, Wydanie II, Gliwice 2016 str. 51-52

Kiedyś od jednej z osób usłyszałam, że firmy działające w oparciu o MLM sprzedają swoje produkty w ten sposób, bo są słabej jakości i muszą specjalnie zachęcać ludzi do ich zakupów. To jest oczywiście jeden wielki mit. Jest zupełnie odwrotnie. Najczęściej są to najwyższej jakości produkty dostępne w atrakcyjnych cenach. Dlaczego? Bo firma nie musi płacić za marketing, celebrytom za reklamę, nie płaci hurtowniom za miejsce w magazynie, ani sklepom za miejsce na półce. W systemie MLM łańcuch dostaw jest maksymalnie skrócony. Dzięki temu firma wynagradza osoby właśnie takie jak ja.

Odnośnie wysokiej jakości produktów firm działającym w oparciu o marketing sieciowy posłużę się jeszcze własnym przykładem. Thermomix dystrybuowany przez firmę Vorwerk jest najlepszym urządzeniem kuchennym, a można go zakupić tylko bezpośrednio od przedstawiciela. Swój mam już ponad 10 lat, a moja teściowa ponad 20! Oba modele działają bez zarzutu. Podobnie w przypadku Tupperware. Po mojej mamie odziedziczyłam trochę naczyń kuchennych, z których większość z nich ma ponad 20 lat. Nic się z nimi nie dzieje. Tak więc produkty oferowane przez firmy MLM są na ogół klasy premium.

Mity na temat MLM

Wokół marketingu sieciowego narosło wiele mitów. Opinie na temat MLM są różne i często nie mają za wiele wspólnego z rzeczywistością. Abym mogła przejść do konkretów, pozwólcie, że się z nimi rozprawię.

Mit numer 1: Marketing wielopoziomowy to piramida finansowa

Chyba najczęstszy mit, z jakim się spotykam. Wstyd przyznać, ale kiedyś sama tak myślałam, co wynikało z mojej kompletnej niewiedzy na temat MLM. Piramida finansowa zarabia dzięki werbowaniu nowych osób i pobieraniu od nich składek. W piramidzie finansowej wszyscy tracą, a zyski czerpią tylko Ci na samej górze. Marketing sieciowy to zupełnie coś innego. Tutaj każdy zarabia już od najniższego poziomu – dzięki własnej sprzedaży oraz % z obrotu grupy. Piramida finansowa działa tylko wtedy, kiedy ciągle dołączają nowe osoby.

Mit numer 2: Na marketingu sieciowym korzystają tylko Ci, co dołączyli do firmy na samym początku

No raczej nie przeskoczysz osoby, która pracuje w firmie od 20 lat, ale to wcale nie oznacza, że Ty nie możesz wypracować takiego samego poziomu, czy poziomu, który akurat Ciebie interesuje. Jakby tak każdy patrzył na to, to nikt w żadnej branży by się nie rozwijał, bo przecież wszyscy wszystko już zrobili.

Dla każdego jest miejsce.

Pamiętam, jak podobne obawy miałam, kiedy stwierdziłam, że będę pracować z tekstem. Kompletnie zmieniłam branżę i zaczęłam wszystko od zera. Bałam się, że się do tego nie nadaję, że jest masa copywriterów, że dla mnie nie ma już miejsca i miałam całą masę innych wymówek. Oczywiście, początki nie były łatwe, ale wiedziałam czego chcę i krok po kroku realizowałam swoje cele. Działam już czwarty rok, mam stałych klientów i coraz większe zarobki.

Mit nr 3: MLM to sekta, która zrobiła Ci niezłe pranie mózgu

W systemie MLM pracują pozytywni ludzie, którzy mają swoje cele i je konsekwentnie realizują. W tej pracy ważna jest cierpliwość, małe działania każdego dnia, które przynoszą olbrzymie efekty – ale nie od razu. Nie wszyscy to rozumieją. Wiele osób patrzy na życie ludzi, którzy są w MLM-ie od kilku lat i chcą być już tak wysoko jak oni. Widzą tylko to, co jest tu i teraz, a nie widzą drogi, jaką oni przeszli. Każdy zaczynał od zera na tym samym poziomie i każdy może zapracować na poziom, jaki sobie wymarzy. Pozytywne nastawienie, praca i krok po kroku osiąga się cel.

Okej, z najważniejszymi mitami się już rozprawiliśmy, pora poznać wady i zalety MLM. Jak to wady? Tak, tak, nie ma pracy idealnej. Zresztą dla jednej osoby coś może być wadą, a dla drugiej zaletą, dlatego nie jest to obiektywne zestawienie.

Marketing sieciowy – zalety:

 • Dostajesz gotowy produkt/usługę, narzędzia, szkolenia, niemal wszystko, Ty masz jedynie działać, sprzedawać i/lub zachęcać inne osoby do współpracy
 • Elastyczny czas pracy
 • Współpracę możesz rozpocząć, kiedy ukończysz 16 lat. Możesz też wcześniej, ale wtedy wymagana jest zgoda rodziców
 • Pracę w marketingu sieciowym (przynajmniej na początku) możesz łączyć z innymi obowiązkami – pracą na etacie, studiami, nauką, wychowaniem dzieci, prowadzeniem własnego biznesu itp.
 • Żadna szkoła/studia/kursy/szkolenia nie nauczą Cię tyle, co praca tutaj.
 • Zdobędziesz umiejętności liderskie
 • Poznasz ciekawych i pozytywnie nastawionych ludzi
 • Rozwijasz się w swoim tempie
 • Jeśli będziesz działać konsekwentnie i regularnie to prędzej czy później zobaczysz efekty swojej pracy

Marketing wielopoziomowy – wady:

 • Przygotuj się na krzywe spojrzenia swojej rodziny/znajomych. Wiele osób nadal nie rozumie jak działa MLM i nie będzie traktować poważnie Twojego nowego zajęcia
 • Jeśli jesteś introwertykiem może być Ci ciężko na początku się przełamać, by rozmawiać z ludźmi telefonicznie czy podczas spotkań online – spokojnie, trening czyni mistrza
 • To nie praca etatowa, gdzie masz stałe comiesięczne wynagrodzenie. Trochę czasu Ci zajmie, zanim wypracujesz sobie satysfakcjonujące zarobki
 • Raczej nigdy nie osiągniesz w pełni pasywnego dochodu – nawet jeśli zajdziesz bardzo wysoko, ale przestaniesz działać, Twój zespół może osłabnąć, a nawet się kompletnie posypać – dla mnie tak naprawdę to nie jest wada, bo to oczywiste, że muszę cały czas działać. Wolę pracować kilka godzin dziennie, kiedy, gdzie i jak chcę, niż pracować całe życie co najmniej 8 godzin na etacie i niewiele z tego mieć

No dobra. Podjąłeś decyzję, że chcesz dołączyć do firmy MLM. Jednak jaką firmę wybrać? Skorzystaj z kilku moich wskazówek.

Zanim rozpoczniesz współpracę z firmą MLM, sprawdź:

 • Historię firmy – jak długo firma jest na rynku? Kto ją założył? Gdzie ma siedzibę? Firm zajmujących się marketingiem wielopoziomowym w Polsce jest dużo i warto więcej o nich poczytać przed rozpoczęciem współpracy.
 • Produkty – co oferuje dana firma? Czy są to produkty, z których Ty będziesz korzystać na co dzień? Firmy MLM najczęściej oferują kosmetyki i suplementy.
 • Plan marketingowy – zapoznaj się z planem marketingowym firmy, zobacz, jak to wszystko działa i wygląda.
 • Opinie MLM – porozmawiaj z osobami, które są już w firmie. Poobserwuj je w mediach społecznościowych. Jeśli zespół liczy dużo osób, stale się rozwija, pokazuje swoje osiągnięcia – śmiało dołączaj! Uważaj na negatywne opinie: często osoby, którym nie wyszło, zrzucają odpowiedzialność za swoje niepowodzenie na firmę lub osoby, z którymi pracowały. Do negatywnych opinii podchodziłabym ostrożnie.
 • Wkład własny – za dołączenie do firmy MLM najczęściej nie płacisz nic, ewentualnie są to symboliczne kwoty w granicach kilku złotych. Jeśli firma na start wymaga od Ciebie zakupu drogiego sprzętu czy tzw. Pakietów Startowych – omijaj takie miejsca szerokim łukiem. Osobiście znam kilka osób, które na start musiały wyłożyć 1000 zł, 2000 zł, a nawet więcej i nie wyszły na tym dobrze.

Jak już wiecie, ja nawiązałam współpracę z firmą Oriflame Sweden. Działam tu już kilka miesięcy, jestem po pierwszych awansach, obserwuję ludzi z zespołu i mogę nieco uchylić rąbka tajemnicy.

Dlaczego zdecydowałam się dołączyć do marketingu wielopoziomowego Oriflame Sweden?

Decydującym czynnikiem były produkty oferowane przez firmę. Są to głównie kosmetyki, produkty Wellness, a od niedawna także olejki eteryczne Mind&Mood. Chciałam, aby firma, z którą będę współpracować miała w swojej ofercie produkty, których będę używać na co dzień. Kosmetyki, suplementy, a nawet olejki eteryczne – ich używam każdego dnia!

Po drugie Oriflame zanim wypuści produkt na rynek, poddaje go dokładnym testom klinicznym. Nie wypuszcza czegoś, co nie działa, co nie jest potwierdzone badaniami. Nie wiele firm decyduje się na badania kliniczne swoich produktów.

Po trzecie za dołączenie do Klubu Oriflame jest pobierana jednorazowa opłata w wysokości 6,90 zł, która doliczana jest do pierwszego zamówienia. Firma nie zmusza mnie do kupienia konkretnych produktów. Nie muszę kupować drogich Pakietów Startowych itp.

Po czwarte Oriflame ma jasny plan marketingowy, a awanse nie są czymś wyimaginowanym, są realne. Poznałam młode dziewczyny, kobiety i mężczyzn, którzy stale się rozwijają i są na różnych poziomach – od Klubowiczów, przez Liderów, Menadżerów po Dyrektorów.

Mój zespół nazywa się Next Level i jest najszybciej rozwijającym się zespołem w Oriflame. Ja dołączyłam pod koniec wakacji, a jestem już po dwóch awansach!

Już wiecie, dlaczego wybrałam Oriflame. Poniżej zebrałam Wam najważniejsze informacje na temat samej firmy, kosmetyków i współpracy.

Korzyści Klubowicza

Dołączając do Oriflame, zostajesz Klubowiczem, a to oznacza same korzyści – bez żadnych zobowiązań!

Oto one:

Stała 20% zniżka na wszystkie produkty, także na te, które są aktualnie w promocji

Zakupy bez zobowiązań – aby zostać Klubowiczem wnosisz jednorazową opłatę w wysokości 6,90 zł, która doliczana jest do Twojego pierwszego zamówienia. Następnie nie masz żadnego obowiązku robienia dla siebie zakupów. Warto jednak korzystać z różnych programów, gdzie nawet za niewielkie zakupy dostaniesz atrakcyjne nagrody.

Możliwość zwrotu kosmetyków, za które dostaniesz pełen zwrot gotówki – tak, dokładnie tak! Dla mnie to jest absolutny hit, bo czy istnieje jakakolwiek inna firma kosmetyczna, która przyjmuje z powrotem kosmetyki a do tego używane? Ja się nie spotkałam. Jeśli Wy taką znacie, to zostawcie mi info. w komentarzu – chętnie się dowiem. W Oriflame kosmetyki możesz zużyć do 1/3 opakowania, możesz bez problemu je zwrócić i dostaniesz zwrot pieniędzy. Przetestuj podkład, perfumy, krem, cokolwiek i jeśli jesteś niezadowolony/a po prostu oddaj z powrotem do sklepu.

A jakie są kosmetyki Oriflame:

 • NIETESTOWANE NA ZWIERZĘTACH – firma istnieje od 1967 roku i nigdy nie testowała kosmetyków na zwierzętach
 • Bazują na naturalnych ekstraktach roślinnych
 • Testowane klinicznie
 • Naturalne składniki złuszczające – bez plastiku!
 • Bez GMO
 • Rygorystyczne standardy i testy bezpieczeństwa
 • Produkty etyczne i ekologiczne

Jeśli zdecydujesz się na współpracę, otwierasz sobie drogę do sukcesu.

Korzyści z dołączenia do marketingu wielopoziomowego z Oriflame:

 • Nic nie musisz inwestować, by zacząć współpracę – no dobra, jedynie co musisz zainwestować to odrobinę czasu (chociaż godzinkę dziennie), jeśli chcesz zobaczyć realne wyniki, no i 6,90 zł opłaty za dołączenie do Klubu😊
 • Wartościowe, w pełni darmowe szkolenia, na które (przynajmniej ja) nie mogłabym sobie pozwolić, a przynajmniej nie z taką częstotliwością
 • Zawierasz nowe znajomości
 • Na każdym kroku masz pełne wsparcie Menadżera, Dyrektora i całego zespołu
 • Zdobywasz wyróżnienia i nagrody za każdy awans
 • Jasno określona ścieżka rozwoju
 • 17 wypłat w roku!
 • Jednorazowe premie w $ od poziomu Dyrektora
 • Program samochodowy, czyli możesz mieć swój własny, nowy samochód z salonu już od poziomu Starszego Menadżera

Marketing sieciowy – jak zacząć?

Dołączasz do mojego zespołu? Jesteś zainteresowany/a pracą w marketingu sieciowym MLM? Odezwij się do mnie przez formularz kontaktowy lub odwiedź mój profil na Instagramie @aga88drew. Możesz też od razu zapisać się do klubu i zostać Klubowiczem Oriflame. A może jeszcze zastanawiasz się, czy warto dołączyć do MLM? Chcę dołączyć do klubu!/Mam do Ciebie kilka pytań.

Bez względu na to, czym się zajmujesz i na jakim etapie życia jesteś, zawsze warto mieć plan B. A może stanie się on Twoim planem A?

A może działasz już w marketingu wielopoziomowym? Jeśli tak, ciekawa jestem, jaka jest Twoja opinia na temat marketingu sieciowego. Napisz do mnie lub zostaw komentarz.

Dodaj komentarz