W marcu 2020 roku, kiedy z powodu pandemii zostaliśmy zamknięci w domach, fraza „praca zdalna” została użyta w wyszukiwarce Google rekordowo wiele razy. W kolejnych miesiącach jej popularność nieco spadła, ale nadal użytkownicy wpisują ją w wyszukiwarkę o wiele częściej niż przed pandemią. Wysoką liczbę wyszukiwań mają także frazy takie jak praca w domu, praca przez internet oraz bardziej sprecyzowane frazy, jak: praca zdalna oferty, praca zdalna olx, praca zdalna dla studenta, praca w domu dla mam itp. Zainteresowanie pracą przez internet znacznie wzrosło w ostatnim czasie i wszystko wskazuje na to, że trend się utrzyma.

Z roku na rok w sieci można znaleźć coraz więcej ofert pracy zdalnej. Już nie tylko freelancerzy mogą pracować z domu, ale i wielkie korporacje dają swoim pracownikom taką możliwość. Największym atutem pracy zdalnej jest to, że możesz pracować gdzie chcesz, kiedy chcesz i ile chcesz. Praca w domu może być Twoim jedynym pełnoetatowym zajęciem, ale możesz też traktować ją jako pracę dodatkową. Bez względu na to, na jakim etapie życia jesteś, ile masz lat, czy się uczysz, studiujesz, czy jesteś na macierzyńskim – możesz zarabiać, pracując przez internet.

Praca zdalna – wady i zalety

Poniżej zebrałam najważniejsze wady i zalety pracy zdalnej. Oczywiście to, co dla mnie jest zaletą, dla kogoś innego może być wadą, a to, co jest dla mnie wadą, dla kogoś innego może być spełnieniem marzeń. Część przedstawionych przeze mnie plusów i minusów pracy w domu na pewno jest subiektywna, ale sporo z nich zdecydowanie można jednoznacznie ocenić.

Praca zdalna – zalety

Oszczędność czasu i pieniędzy

Dla mnie jest to niezaprzeczalny argument przemawiający na korzyść pracy zdalnej. Ja, kiedy byłam zatrudniona na etacie, miałam to szczęście, że pracowałam dość blisko miejsca zamieszkania. Oczywiście dojeżdżałam samochodem do pracy, gdybym miała korzystać z publicznych środków transportu, to już nie byłoby tak kolorowo. Jednak większość osób, jakie znam pracuje w znacznej odległości od miejsca zamieszkania. A jeśli nawet odległość nie jest znacząca, to dojazd przez zakorkowane miasto i tak zajmuje wieki.

Pojawienie się koronawirusa wpłynęło na nasz styl życia i pracę. Ten, kto miał możliwość pracy z domu, ten z dnia na dzień zaczął pracować zdalnie. Z kim bym nie rozmawiała, każdy jako największe zalety pracy w domu wymieniał oszczędność czasu i pieniędzy. Nagle się okazało, że każdego dnia zyskujemy nawet kilka godzin dziennie! Możemy wstać później, zjeść w spokoju śniadanie, a od razu po pracy pójść na spacer. Dodatkowo nie wydajemy pieniędzy na bilety komunikacji publicznej czy paliwo.

Korzysta także pracodawca

Oszczędności są nie tylko dla pracownika, ale także dla pracodawcy. Wyobraźcie sobie, że firma wydaje kilka milionów złotych rocznie na wynajem biur w centrum miasta. Nie mówiąc już o rachunkach z prąd, wodę, śmieci itp. Teraz firma może zrezygnować z wynajmu, bo przecież każdy pracuje w domu. Część firm jednak zdecydowała się na model hybrydowy, czyli połączenie pracy zdalnej z pracą w domu. Na przykład przez 3 dni pracownicy pracują zdalnie, a 2 stacjonarnie w biurze. W takiej sytuacji firma także sporo oszczędza. W modelu hybrydowym pracownicy nie mają przypisanego do siebie stanowiska pracy. Kiedy przychodzą do biura, siadają tam, gdzie jest wolne miejsce. Jednego dnia część pracowników pracuje zdalnie, a część stacjonarnie. Następnego dnia jest zmiana. Dzięki temu firma nie musi już wynajmować biur w całym budynku, a na przykład tylko jedno piętro. Firma oszczędza, a i pracownicy zachowują balans w pracy.

Praca w domu jest hygge

Hygge to popularne w ostatnich latach duńskie słowo oznaczające komfort, wygodę i przytulność.  Wyobraźcie sobie, że za oknem pada deszcz, wieje wiatr albo jest śnieżyca. Dojazd do pracy w takiej aurze nie należy do przyjemnych. Na zewnątrz może być zimno i lać jak z cebra, ale jeśli pracujesz z domu, to absolutnie się tym nie przejmujesz. Patrząc na ludzi zmagających się z nieprzyjazną pogodą doceniasz fakt, że pracujesz zdalnie. Zarabiasz, siedząc przed komputerem z kubkiem ulubionej herbaty. A jeśli masz ochotę, to możesz pracować nawet w dresie.

Najważniejsze zalety pracy zdalnej:

  • Oszczędzasz czas i pieniądze
  • Masz bardziej elastyczne godziny pracy
  • Nie musisz martwić się pogodą
  • Możesz lepiej zadbać o siebie – wyspać się, zjeść świeżo przygotowany zdrowy posiłek, pogimnastykować się w ciągu dnia
  • Nie musisz się stroić i malować do pracy
  • Możesz urządzić swoje miejsce pracy dokładnie tak, jak chcesz

A jeśli jesteś freelancerem to praca zdalna ma jeszcze więcej zalet…

Sam sobie jesteś sterem, żeglarzem, okrętem.  Współpracujesz z kim chcesz i jak chcesz. Sam sobie wybierasz zlecenia i decydujesz, co chcesz robić. Możesz pracować w takich godzinach, w jakich lubisz. Lubisz spać do 10, a pracować do późnych godzin wieczornych? Nie ma problemu! Potrzebujesz wolnego dnia w tygodniu, by pozałatwiać sprawy urzędowe czy pójść do lekarza? Proszę bardzo! Będąc freelancerem nie musisz planować urlopu i dostosowywać go do współpracowników. Możesz jechać na wakacje kiedy chcesz i gdzie chcesz. Jeśli będziesz miał taką ochotę, to nawet możesz pracować będąc na wakacjach. Jeśli chcesz zapomnieć o pracy na czas urlopu – też nie ma problemu. Dodatkowo, pracując na własny rachunek sam decydujesz o swoim rozwoju. Nikt nie zmusi się do zrobienia kursu czy szkolenia, które kompletnie Cię nie interesuje. Sam określasz, w jakim kierunku będziesz się rozwijać.

Praca zdalna – wady

Żeby nie było tak kolorowo praca w domu ma też swoje wady. Mnie, chociaż jestem introwertyczką, po jakimś czasie zaczęło brakować kontaktu z ludźmi. Czasami walczę też z prokrastynacją. Brak większych możliwości rozwoju w jednoosobowej działalności sprawił, że zaczęłam myśleć o zmianach. Teraz pracuję także poza moją firmą i czuję się w pełni usatysfakcjonowana.

Najważniejsze wady pracy zdalnej:

  • Trudniej jest wyznaczyć jasną granicę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym
  • Nie masz bezpośrednio przełożonego nad sobą – jeśli masz problem z samodyscypliną, to trudniej będzie Ci się zmobilizować do pracy i wykonać zadania na czas
  • Pomimo tego, że żyjemy w XXI wieku bliscy nadal mogą mieć problem ze zrozumieniem Twojej pracy – nadal według wielu osób panuje przekonanie, że jak pracujesz w domu, to pewnie nic nie robisz

Tak jak w przypadku zalet pracy zdalnej, tak i w przypadku wad freelancerzy mają ich znacznie więcej…

Jako freelancer nie dasz sobie awansu i podwyżki. Oczywiście z każdym miesiącem możesz zarabiać coraz więcej, ale na każdą złotówkę sam musisz zapracować. Ponadto na pewno zdarzą się miesiące, kiedy będzie szło Ci gorzej. Dlatego musisz starannie planować wydatki. Pięciocyfrowa wypłata w jednym miesiącu zachęca do zakupowych szaleństw. Ale może się okazać, że w kolejnym miesiącu ledwo zarobisz na ZUS i inne opłaty stałe. Dlatego musisz być czujny i starannie planować wydatki. Podobnie jest z urlopem. Jako freelancer możesz sobie zrobić nawet kilkumiesięczne wakacje, ale wtedy nic nie zarabiasz. Trudniej także o kredyt. Banki kochają etatowców, którzy mają umowę na czas nieokreślony. Jeśli chcesz kupić mieszkanie na kredyt, musisz mieć własną działalność i stałe wysokie wpływy na konto, a to i tak nie daje gwarancji uzyskania kredytu.

Pamiętaj, że praca z domu wiąże się z także z ograniczonym kontaktem z ludźmi. Ja jestem introwertyczką i praca z domu mi odpowiada. Dla ekstrawertyków praca zdalna może okazać się sporym wyzwaniem.

Praca z domu – gdzie szukać zleceń?

Co raz więcej firm daje możliwość pracy z domu w przypadku zatrudnienia na etat, ale ja skupię się na możliwościach dla freelancerów. Oczywiście, jeśli prowadzisz już własną działalność, czy pracujesz na etacie, zawsze możesz zarabiać dodatkowe pieniądze. Zobacz, gdzie szukać zleceń.

Praca zdalna – oferty:

www.jooble.org

www.oferia.pl

www.olx.pl

www.gumtree.pl

www.freelanceria.pl

www.favore.pl

www.oferteo.pl

www.onebiz.pl

www.useme.pl

www.freelancer.com

A także:

Grupy na Facebooku, LinkedIn, a nawet Instagram.

Albo…

Odezwij się do mnie. Ja, oprócz tego, że prowadzę własną działalność, pracuję także poza moją firmą. Aktualnie szukam osób do mojego zespołu. Wszystkiego Cię nauczę i razem będziemy się rozwijać!

Tu i tu możesz mnie poznać bliżej.

Napisz do mnie: kontakt@agnieszkakonieczna.pl lub agnieszka.konieczna88@gmail.pl

Dodaj komentarz