Zastanawiałeś się kiedyś, po co w ogóle jest transkrypcja? Jaki jest jej cel? Co zyskasz, mając pliki tekstowe? Zapraszam do lektury.
1. Transkrypcja jako wsparcie SEO – docieraj do jeszcze większej liczby użytkowników
Na pozycję witryny w rankingu wyszukiwarek wpływa kilka czynników. Głównie są to: jakość treści znajdującej się na stronie, odpowiedni dobór słów kluczowych, ilość linków zewnętrznych prowadzących do witryny, liczba odsłon oraz przyjazność strony internetowej urządzeniom mobilnym. Wszystko da się zrobić, jeśli witrynę wypełnia tekst i grafika. A co w przypadku stron, na których znajdują się głównie treści w formie audiowizualnej? Jak poprawić pozycję filmów na kanale YouTube?
Tu właśnie z pomocą przychodzi transkrypcja nagrań. Jeśli prezentujesz na swojej stronie internetowej głównie treści w formie audio i video lub prowadzisz swój kanał na YouTube, to skorzystaj z pomocy profesjonalnego transkrybenta. Dodanie tekstu pod filmem pozytywnie wpłynie na jego pozycjonowanie. Dodatkowo niektórzy użytkownicy po prostu cenią sobie, jeśli treść nagrania dostępna jest również w formie tekstowej.
2. Usprawnienie pracy – pracuj bardziej wydajnie
W wielu przypadkach dużo łatwiej pracuje się z tekstem, niż z plikiem audiowizualnym. Odsłuchując nagranie, trzeba niekiedy poświęcić sporo czasu, aby znaleźć interesujący nas fragment. Z formą tekstową nie powinno być problemu. Każda transkrypcja nagrania posiada znaczniki czasowe w ustalonych odstępach. Dodatkowo można pozaznaczać w tekście najważniejsze fragmenty i sięgać po nie w przyszłości, bez konieczności odpalania audio lub video.
3. Dokumentacja i archiwizacja treści – nie martw się o ważne treści
Prowadząc badania naukowe, badania rynku, pracując w obszarze prawnym czy medycznym, często musimy dokumentować i archiwizować swoją pracę. Najłatwiej jest to robić w formie tekstowej. Z nagraniami nigdy nic nie wiadomo, jak zresztą z wszystkimi plikami na komputerze. Ja sama doświadczyłam awarii komputera, po której ciężko było odzyskać wszystkie pliki. Zlecając transkrypcję nagrań, możemy następnie wszystko wydrukować i przechowywać w formie papierowej w bezpiecznym miejscu.
4. Transkrypcja jako wsparcie w edukacji – ucz się, korzystając z różnych form treści
Już od dawna wiadomo, że najefektywniej uczymy się wtedy, kiedy stymulujemy różne zmysły. Masz nagrany wykład lub konferencję? Korzystasz z podcastów lub webcastów? Zleć ich transkrypcję! Ucz się i rób to efektywnie, korzystając z nagrań audio, wideo i treści w formie tekstowej.
Z wielką przyjemnością pomogę Ci osiągnąć Twoje cele. Potrzebujesz transkrypcji? Zapoznaj się z moim cennikiem.
Agnieszka Konieczna